Search Support

Avoid support scams. We will never ask you to call or text a phone number or share personal information. Please report suspicious activity using the “Report Abuse” option.

Learn More

Gömülü PDF dosyasını ölçeklendirerek/sayfaya sığdırarak yazdırma

  • 7 replies
  • 1 has this problem
  • 27 views
  • Last reply by f.tekke61

more options

Merhaba. Firefox tarayıcıyı bir kamu uygulamasında kullanıyorum genelde. Bu sistemde gömülü pdf dosyalarını yazdırdığımızda sayfa kağıdın dışına taşıyor, eksik çıkıyor yazılar. Normalde yazdırma ayarlarından "ölçeklendir" yada "sayfaya sığdır" özelliğu olması lazım ama bizde bu ayarlar çıkmıyor. Firefox'ta başka sitelerde yazdırma yaptığımız zaman sorun yok. Hatta ev bilgisayarımda da sayfaya sığdırma seçeneği çıktığı halde işyeri bilgisayarında sadece yazıcı ekranı geliyor ve burada sayfayı ölçeklendiremiyoruz üstelik pdf'ler bulanık görünüyor. Nedenini bilemiyoruz. Bu pdf dökümanını yazdırırken indirip adobe kullanmak zorunda kalıyoruz. Görsel paylaşıyorum. Normal sayfayı yazdırırkan çıkan "sayafayı sığdır" seçeneği, gömülü pdf yazdırırken çıkmıyor. (resim ekledim ama çıkmamış olabilir yüklemede hata vardı)

All Replies (7)

more options

ek resimler

Helpful?

more options

Bu sorun sadece sizin bilgisayarınızda mı yaşanıyor yoksa iş yerinizdeki tüm bilgisayarlarda mı?

Aşağıdaki örnek PDF linkine tıkladığınızda da aynı sorun var mı? https://www.jeffersonscher.com/temp/big-page.pdf

Helpful?

more options

Merhaba. Aynı sorunu işyerindeki diğer bilgisayarda da gözlemledik. (aynı marka model).

Ayrıca paylaştığınız bağlantıda da aynı sorun var. Yazdırabiliyorum ancak ölçeklendirme ekranı çıkmıyor.

Bu arada evde lMac bilgisayarda sorun yok. işyerindeki bilgisayarlara kurduğumuz tarayıcıda sorun yaşıyoruz.

Helpful?

more options

öncek yanıta resim eklenmedi.

Helpful?

more options

Konuyu araştırdığımda bunun bilinen bir sorun olduğunu gördüm.

Şu anda Firefox için yeni bir yazdırma ön izleme ekranı geliştiriliyor. Bu yeni özellik yaşadığınız sorunu çözebilir. Ancak bu özelliğin final sürümüne ulaşması muhtemelen 2 ay kadar sürecek. Merak ediyorsanız özelliği Nightly sürümümüzde deneyebilirsiniz ama işyerinizdeki bilgisayarlarda bu sürümü kullanmanızı önermem.

Helpful?

more options

Merhaba. Şimdi Nightly sürümünü denedim, ölçeklendirme ekranı çıkıyor evet. bu işimizi görebilir. yalnız gömülü pdf dosyaları Nightly sürümünde yine bulanık görünüyor. kararlı sürümde de bulanıktı. Buna da umarım bir çözüm bulunur. (geliştiricilere iletirseniz memnun oluruz)

İlginiz için teşekkür ederiz.

Helpful?

more options

Tekrar merhaba. Yeni güncellemeyle yazdırma ekranı gelmiş Firefox'a fakat yine sayfaya sığıdırma sorunu yaşıyoruz. Her ne kadar yazdıracağımız sayfayı "sayfaya sığdır" desek de yine yazının başlığı sayfanın dışına taşıyor. Normalde yazdırma ekranında sayfaya sığdır dediğimizde yazı sayfaya ortalanıyor ve ölçülü bir şekilde basılabiliyor. Şimdi sayfaya sığdırma butonu pasifmiş gibi, her hangi bir etkisi olmuyor. Yazıya ekran görüntüsü eklemeye çalışacağım. Geliştiriciler ilgilenebilirse memnun oluruz.

Helpful?

Ask a question

You must log in to your account to reply to posts. Please start a new question, if you do not have an account yet.