Hvordan bruges Leanplum i Firefox?

Denne artikel bliver ikke længere vedligeholdt, så dens indhold kan være forældet.

Dette er en maskingenereret oversættelse af den engelske artikel. Den er ikke blevet gennemgået af et menneske og kan indeholde fejl. Hvis du ønsker at revidere dette indhold, kan du starte her.
Mozilla bruger ikke længere de tjenester, der leveres af Leanplum.

Leanplum er en leverandør af mobil marketing. Nogle af vores mobilprodukter bruger Leanplum til at teste forskellige funktioner og oplevelser, samt til at levere tilpassede meddelelser og anbefalinger for at forbedre din oplevelse. For eksempel hjælper Leanplum os med at tilpasse meddelelser efter land og sprog, ændre introduktionen, så vi kan udføre A/B-test, og give kontekstafhængige tip, der hjælper brugere med at udforske produktfunktioner.

Listen over vores mobilprodukter, der bruger Leanplum, findes her.

Leanplums open source software development kit (SDK) er indbygget i vores mobilprodukter, og data sendes til Leanplum, som er baseret i USA. Du kan også lære mere via deres privatlivspolitik.

Hvilke data indsamles og sendes til Leanplums backend?

Leanplum udsteder tilfældige uuid'er pr. app og modtager ikke DeviceID, AdvertisingID eller Firefox-klient-id.

Interaktionsdata

Leanplum sporer hændelser, såsom når en bruger indlæser bogmærker, åbner en ny fane, åbner en populær historie fra Pocket, rydder data, gemmer en adgangskode og et login, tager et skærmbillede, downloader medier, interagerer med en søge-URL eller logger ind på en Mozilla account.

Tekniske data

Leanplum modtager data såsom land, tidszone, sprog/lokalitet, operativsystem og app-version.

For flere detaljer, se dokumentationen for iOS og Android.

Hvordan forhindrer jeg, at data sendes til Leanplums backend?

Du kan ændre indstillingen "Send brugsdata" i indstillingsmenuen ved at bruge denne vejledning.

Disse udmærkede personer hjalp med at skrive denne artikel:

Illustration of hands

Bliv frivillig

Grow and share your expertise with others. Answer questions and improve our knowledge base.

Læs mere