Jak na chybové hlášení "Není možné používat záložky a historii"

Táto stránka v jazyku slovenčina neexistuje. Preto ste boli presmerovaný na verziu v jazyku Čeština. Ak chcete túto stránku do jazyka slovenčina preložiť, kliknite sem. Môžete sa tiež pozrieť na anglickú verziu tejto stránky.

Vidíte při startu Firefoxu toto chybové hlášení?

Není možné používat záložky a historii, protože některé soubory aplikace Firefox už jsou používány jinou aplikací. Toto může být způsobeno bezpečnostním softwarem.

Toto chybové hlášení se zobrazuje, když Firefox nemůže přistupovat k souboru places.sqlite, ve kterém jsou uloženy záložky a historie prohlížení. Tento článek probírá dvě možná řešení.

Pokud se vám toto chybové hlášení nezobrazuje, přečtěte si na místo tohoto článku jeden z následujících:

Řešení č. 1: Restart počítače

Mezi nejčastější příčiny této chyby patří používání uvedeného souboru jiným programem, případně mohlo dojít k problému se souborem v souvislosti s neočekávaným vypnutím počítačem (např. selháním napájením). Dobrou zprávou je, že většinou postačí jednoduše restartovat počítač a po opětovném spuštění Firefoxu je vše v pořádku.

Řešení č. 2: Vytvoření nové databáze

Pokud restart vašeho počítače nepomohl, můžete problém vyřešit vytvořením nové databáze. Nemusíte mít strach, je to jednoduché.

Krok č. 1 – Otevření složky s profilem

 1. Zobrazte nabídku klepnutím na tlačítko New Fx Menu , v ní klepněte na Help-29 Zobrazte nabídku klepnutím na tlačítko Fx57menu , v ní klepněte na Nápověda a zvolte Technické informace. Otevře se panel Technické informace.

  • V sekci Stručně o aplikaci klepněte na tlačítko {button Zobrazit složkuOtevřít složkuZobrazit ve FinderuOtevřít adresář. Otevře se okno se složkou s vaším profilem.Otevře se složka s vaším profilem.
  Poznámka: Pokud nemůžete spustit či použít Firefox, postupujte dle instrukcí v článku Nalezní profilu bez otevření Firefoxu.

Ponechte složku s profilem otevřenu a přejděte na další krok.

Krok č. 2 – Vytvoření nové databáze

 1. Zobrazte nabídku klepnutím na tlačítko New Fx Menu a v ní v pravém dolním rohu klepněte na tlačítko Ukončit Close 29 .

  Klepněte na tlačítko nabídky Firefoxu Fx57Menu a v otevřené nabídce klepněte na Ukončit. Otevřete nabídku Firefoxu v horní části obrazovky a poté klepněte na Ukončit Firefox.Klepněte na tlačítko nabídky Firefoxu Fx57Menu a v otevřené nabídce klepněte na Ukončit.

  Čekejte, dokud se Firefox neukončí.
 2. Ve složce s profilem Firefoxu nalezněte a přejmenujte soubor places.sqlite'. Přejmenujte také souboryplaces.sqlite-shm a places.sqlite-wal, pokud existují.
  • Pro přejmenování souboru na něj klepněte pravým tlačítkem a z místní nabídky zvolte "Přejmenovat"na něj klepněte, abyste ho označil, a pak na něj klepněte znovu, čímž se jeho název stane editovatelným. Na konec názvu souboru přidejte třeba .puvodni.
 3. Nyní opětovně spusťte Firefox.
  • Jakmile se Firefox spustí, vytvoří si automaticky novou databázi míst. Vaše historie prohlížení bude ztracena, ale vaše záložky si Firefox automaticky naimportuje z poslední zálohy.
  • Pokud vaše záložky nebyly po vytvoření nové databáze míst obnoveny, vyzkoušejte postup uvedený v článku Ztráta záložek.

Pomoc! Problém se nevyřešil.

Tento problém se vyznačuje znaky, které jsou podobné několika jiným problémům. Možná jeden z následujících článků lépe popisuje váš problém.

Pomohol vám tento článok? Čakajte prosím...

Títo skvelí ľudia pomohli s písaním tohto článku: Pavel Cvrček, soucet. Vy môžete pomôcť tiež - prečítajte si ako.