anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Czy problem z Firefoksem jest wynikiem działania złośliwego oprogramowania

Malware – złośliwe oprogramowanie – jest skrótem od „Malicious Software”. Jest to termin odnoszący się do oprogramowania zainstalowanego na komputerze użytkownika, którego celem jest infiltracja lub uszkodzenie systemu bez zgody właściciela. Czasami problemy występujące podczas korzystania z Firefoksa mogą być wynikiem złośliwego oprogramowania obecnego na twoim komputerze bez twojej wiedzy. Na tej stronie znajdziesz symptomy takiej sytuacji i sposoby zapobiegania instalacji złośliwego oprogramowania oraz usuwania go.

Jak upewnić się, że problemy z Firefoksem to wynik działania złośliwego oprogramowania?

Symptomy mogą być różne i zależne od rodzaju złośliwego oprogramowania, ale jeśli zauważysz któreś z poniższych sytuacji, najprawdopodobniej oznacza to że na twoim komputerze obecne jest złośliwe oprogramowanie.

Jak mogę zapobiec instalacji złośliwego oprogramowania?

Aby zapobiec instalacji złośliwego oprogramowania na twoim komputerze wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad:

  • Korzystaj z najnowszej wersji systemu operacyjnego i innego oprogramowania: Instalacja złośliwego oprogramowania najczęściej ma miejsce dzięki znanym lukom w bezpieczeństwie oprogramowania, które mogły zostać załatane w najnowszych jego wersjach. Upewnij się, że korzystasz z najnowszych wersji wszystkich używanych przez ciebie programów, włączając w to wtyczki, korzystając ze strony sprawdzania wtyczek oraz automatycznych aktualizacji systemu Windows.
  • Nie instaluj programów z nieznanych źródeł: Niektóre strony internetowe oferują programy do przyspieszania przeglądarek, łatwiejszego wyszukiwania, dodawania pasków narzędzi z funkcjami które Firefox oferuje bez żadnych dodatków. Czasami niechciane oprogramowanie stanowią część pakietów programów. Zazwyczaj zbierają one informacje na temat przeglądanych przez ciebie stron i przekazują je ich twórcom, zaburzając poprawne działanie Firefoksa. Upewnij się, że wszystkie dodatki dla Firefoksa instalujesz z oficjalnej strony dodatków Mozilli i odmawiaj instalacji niechcianych programów podczas korzystania z instalatorów oprogramowania.
  • Nie klikaj wewnątrz podejrzanych wyskakujących okien: Wiele złośliwych stron internetowych próbuje zainstalować szkodliwe oprogramowanie na twoim komputerze wyświetlając obrazy jako wyskakujące okna lub pokazując animację strony skanującej twój komputer. Więcej informacji na temat podejrzanych wyskakujących okien znajdziesz na stronie Kontrola wyskakujących okien.
  • Nie używaj Firefoksa z innych źródeł: Zawsze pobieraj Firefoksa ze strony mozilla.org/firefox.
    Uwaga: Jeśli zauważysz inne strony korzystające z marki Firefoksa, zgłoś je do nas za pomocą strony zgłaszania naruszenia marek Mozilli lub bezpośrednio, wysyłając ich adres na nasze konto naruszania marek Mozilli.
  • Używaj oprogramowania antywirusowego i antyszpiegowego - skanuj regularnie swój system. Upewnij się, że twój komputer jest ciągle chroniony przez zaufane oprogramowanie zabezpieczające. Skanuj swój komputer przynajmniej raz w miesiącu.

Bezpieczeństwo na komputerach Mac i ochrona przed złośliwym oprogramowaniem

Komputery Mac są uważane za bezpieczniejsze i domyślnie zapewniają lepszą kontrolę nad zainstalowanym oprogramowaniem w porównaniu do komputerów PC z systemem Windows. Poniższe strony mogą okazać się przydatne:

Więcej informacji technicznych znajdziesz na stronie forum Apple: Update to Article: Harden your Mac against malware attacks (w języku angielskim), zawierającej listę porad, rekomendacji i dodatkowych informacji dla użytkowników komputerów Mac.

Jak mogę usunąć złośliwe oprogramowanie?

Artykuł na Wikipedii o złośliwym oprogramowaniu na Linuksie (w jęz. angielskim) zawiera informacje i zalecenia dla użytkowników Linuksa.

Jak mogę usunąć złośliwe oprogramowanie?

Recent Microsoft supported Windows is likely to have basic free anti-virus software built in or available free from Microsoft. If your anti-virus and anti-spyware software hasn't detected malware, scan your system with the free malware scanning programs listed below. You should scan with all programs because each program detects different malware and make sure that you update each program to get the latest version of their databases before doing a scan.

Ostrzeżenie: Oprogramowanie zabezpieczające czasami reaguje na fałszywe alarmy. Rozważ poddanie podejrzanych plików kwarantannie zamiast ich natychmiastowego usuwania.
Uwaga: Niektóre komponenty złośliwego oprogramowania mogą zostać usunięte jedynie w trybie awaryjnymtrybie awaryjnymtrybie awaryjnymtrybie awaryjnym.

Potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Możesz o nią poprosić na forach specjalizujących się w poradach komputerowych, na przykład:

Dostosuj artykuł

Firefox

Firefox for Android

Firefox for iOS

Firefox OS

Thunderbird

Historia wersji
Nr wersji
3 z 3
Ostatnia aktualizacja:
‎31-01-2017 03:52 PM
Zaktualizowano przez: