iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

Flash Yan Uygulaması - Güncel tutma ve sorunları giderme

Adobe Flash Player tarayıcı yan uygulaması Firefox'ta videoları ve hareketli içerikleri görmenizi sağlar. Bu makale; Adobe Flash yan uygulamasını test etme, güncelleme, kaldırma ve sorunlarını giderme ile ilgili bilgiler içerir.

Not: Firefox Yazılım Güncelleme özelliği kurulmuş yan uygulamaları güncellemez. Adobe Flash Player ve diğer Adobe ürünlerini etkileyen güvenlik ve kararlılık sorunları için Adobe Security Bulletins and Advisories sayfasına bakın.

Flash'ı test etmek

Flash yan uygulamasının kurulu ve çalışır durumda olduğunu kontrol etmek için target=_blank target=_blankAdobe'nin test sayfasını ziyaret edin. Eğer bu sayfa Flash'ın kurulu olmadığını söylüyorsa target=_blank target=_blankVideo, animasyon ve oyunları görüntüleyebilmek için Flash yan uygulaması... makalesine bakın veya kurmak için aşağıdaki target=_blank target=_blankFlash'ı güncellemek kısmındaki talimatları uygulayın.

Flash'ı güncellemek

Flash yan uyuglaması varsayılan olarak kendini otomatik günceller. Eğer Mozilla'nın target=_blank target=_blankYan Uygulama Denetimi sayfası Flash'ın eskimiş olduğunu söylüyorsa ve siz de otomatik güncelleme için beklemek istemiyorsanız Flash'ın en son sürümünü Adobe'den indirip kurarak elle güncelleyebilirsiniz.

Flash'ın güncel olup olmadığını kontrol etmek için Mozilla'nın target=_blank target=_blankYan Uygulama Denetimi sayfasını ziyaret edin. Eğer Flash'ın eski olduğunu söylüyorsa Flash'ın en son sürümünü Adobe'den indirip kurarak elle güncelleyebilirsiniz.

 1. Adobe'nin target=_blank target=_blankFlash Player indirme sayfasına gidin ve Flash yükleyicisini indirin.
  Dikkat: Adobe'nin indirme sayfasında isteğe bağlı yazılımlar (Google Chrome vaya McAfee Security Scan gibi) yükleyen ve işaretli gelen bir kutu olabilir. İndirmeden önce o işareti kaldırmazsanız Flash yükleyicisini çalıştırdığınızda o yaızlımlar da bilgisayarınıza yüklenecektir.
 2. İndirme tamamlandığında Firefox'u kapatın.

  Firefox penceresinin tepesindeki Firefox düğmesine tıklayın ve Çık'ı seçinFirefox penceresinin tepesindeki Dosya menüsüne tıklayın ve Çık'ı seçinMenü çubuğundaki Firefox menüsüne tıklayın ve Firefox tarayıcısından çık'ı seçinFirefox penceresinin tepesindeki Dosya menüsüne tıklayın ve Çık'ı seçin

  Menü düğmesine New Fx Menu tıklayın ve ÇıkÇık'a Close 29 tıklayın.

 3. İndirdiğiniz Flash yükleyicisiniz açın ve talimatları izleyin.
Not: Adobe'nin indirme sayfasındaki Flash yükleyicisi ile ilgili sorun yaşıyorsanız tam yükleyiciyi indirmek için bu target=_blank target=_blankFlash Player yükleyici bağlantısını kullanabilirsiniz.
 1. Adobe'nin Fla target=_blank target=_blanksh Player indirme sayfasına giderek Flash yükleyicisini indirin.
 2. Firefox penceresinin tepesindeki Firefox düğmesine tıklayın ve Çık'ı seçinFirefox penceresinin tepesindeki Dosya menüsüne tıklayın ve Çık'ı seçinMenü çubuğundaki Firefox menüsüne tıklayın ve Firefox tarayıcısından çık'ı seçinFirefox penceresinin tepesindeki Dosya menüsüne tıklayın ve Çık'ı seçin

  Menü düğmesine New Fx Menu tıklayın ve ÇıkÇık'a Close 29 tıklayın.

 3. İndirdiğiniz dosyayı açın. (örn. install_flash_player_osx_intel.dmg).
 4. Kurulumu çalıştırmak için Finder'da Install Adobe Flash Player.app'i açın, sonra yükleyicinin talimatlarını izleyin.
 1. Adobe'nin Flas target=_blank target=_blankh Player indirme sayfasına gidin.
 2. Sorulduğunda dosyayı kaydedin. (örn. install_flash_player_"sürüm"_linux."işlemci".tar.gz).
 3. Firefox penceresinin tepesindeki Firefox düğmesine tıklayın ve Çık'ı seçinFirefox penceresinin tepesindeki Dosya menüsüne tıklayın ve Çık'ı seçinMenü çubuğundaki Firefox menüsüne tıklayın ve Firefox tarayıcısından çık'ı seçinFirefox penceresinin tepesindeki Dosya menüsüne tıklayın ve Çık'ı seçin

  Menü düğmesine New Fx Menu tıklayın ve ÇıkÇık'a Close 29 tıklayın.

 4. Bir Terminal penceresi açın. (Gnome'da Uygulamalar'a tıklayın, Donatılar'ı seçin, ve sonra Uçbirim'i seçin.)
 5. Terminal penceresinde dosyayı kaydettiğiniz dizine geçin. (örn. cd /home/kullanıcı/Downloads).
 6. tar -zxvf install_flash_player_"sürüm"_linux."işlemci".tar.gz komutunu kullanarak indirdiğiniz dosyadan libf target=_blank target=_blanklashplayer.so dosyasını çıkarın.
 7. Süpe target=_blank target=_blankr kullanıcı olarak, çıkarılan libf target=_blank target=_blanklashplayer.so dosyasını Firefox kurulum dizininin plugins alt dizinine kopyalayın. Örneğin, eğer Firefox /usr/lib/mozilla içine kurulmuşsa sudo cp libf target=_blank target=_blanklashplayer.so /usr/lib/mozilla/plugins komutunu kullanın ve sorulduğunda süper kullanıcı parolanızı girin.

  0a85171f1802a3b0d9f46ffb997ddc02-1260326970-447-1.png

Not: Adobe'nin kaldırıcısını çalıştırmak Flash'ı gömülü olmayan bütün tarayıcılardan kaldırır, Internet Explorer da dahil. Flash gerektiren bir sayfayı (örn. Adob target=_blank target=_blanke'nin test sayfası) ziyaret ettiğinizde Flash'ı yeniden kurmanız istenecektir.

Sorun giderme

Flash eklentisi çalışmıyor

Adob target=_blank target=_blanke'nin test sayfası en son sürümü kurduğunuz halde Flash'ın çalıştığını göstermiyorsa Flash eklentiniz devre dışı bırakılmış olabilir. Flash'ın etkinleştirildiğinden emin olmak için,

 1. Firefox penceresinin tepesindeki Firefox düğmesine tıklayınMenü çubuğundan Araçlar menüsüne tıklayınFirefox penceresinin tepesindeki Araçlar menüsüne tıklayın, ardından Eklentiler'e tıklayın. Eklenti Yöneticisi sekmesi açılacaktır. Menü New Fx Menu düğmesine tıklayın ve Eklentiler'i seçin. Eklenti Yöneticisi sekmesi açılacaktır.

 2. Eklenti Yöneticisi sekmesinden Plugins panelini seçin.

Flash yan uygulaması devre dışıysa Etkinleştir'e tıklayın.

Flash yan uygulaması devre dışıysa açılır menüden Her zaman etkinleştir'i seçin.

Flash, Internet Explorer veya Chrome'da çalışıyor ama Firefox'ta çalışmıyor

Üç farklı Flash Player türü vardır: Internet Explorer için ActiveX sürümü, tarayacıya gömülmüş olan Chrome sürümü ve Firefox ve bazı diğer tarayıcılar için yan uygulama sürümü. Flash'ın Firefox'ta çalışmasını istiyorsanız yukarıda açıklandığı şekilde yan uygulama sürümünü kurmalısınız.

Adobe Flash yan uygulaması çöktü

Flash içeriği yerine bu mesajı görürseniz Adob target=_blank target=_blanke Flash yan uygulaması çöktü maddesine bakın.

Yanıt vermeyen yan uygulama uyarısı

Flash yan uygulamasının çalışması normalden uzun sürerse Firefox size bir uyarı gösterir:

warning-unresponsive-plugin

Çözümler ve geçici yöntemler için Warn target=_blank target=_blanking Unresponsive plugin - What it means and how to fix it maddesine bakın.

Tam ekran Flash videoları görünmüyor

Flas target=_blank target=_blankh videos won't play full screen maddesine bakın.

Flash videoyu yüklemiyor

Flash videoları veya oyunlar siyah, beyaz veya gri görünüyorsa ve hiç oynamıyorsa Flas target=_blank target=_blankh 11.3 doesn't load video in Firefox maddesine bakın.

Flash videoları oynarken Firefox donuyor

Flash videoları veya oyunları oynatırken Firefox yanıt vermeyi durdurursa veya Flash yan uygulaması takılırsa veya çalışmayı durdurursa bu çözümleri deneyin:

 • Diğer sekmelerdeki Flash'ı duraklatın veya durdurun. O sekmeleri kapatmanız gerekebilir.
 • Flash'ı güncelleyin. Talimatlar için yukarıdaki Flas target=_blank target=_blankh'ı güncelleme kısmına bakın.
 • Flash'ta donanım hızlandırmayı kapatın:
  1. Bu y target=_blank target=_blankardım sayfasına gidin.
  2. O sayfadaki Flash Player logosuna sağ tıklayıntıklarken Ctrl tuşunu basılı tutun , sonra bağlam menüsündeki Ayarlar'a tıklayın. Adobe Flash Player Ayarları ekranı açılacaktır.
  3. Görünüm panelini açmak için Adobe Flash Player Ayarları penceresinin sol altındaki simgeye tıklayın.
  4. Donanım hızlandırma özelliğini etkinleştir işaretini kaldırın.

   fpSettings1.PNG
  5. Adobe Flash Player Ayarları penceresini kapatmak için Kapat'a tıklayın.
  6. Firefox'u yeniden başlatın.
 • Ekran kartı sürücülerinizi güncelleyin. Ayrıntılar için Upgr target=_blank target=_blankade your graphics drivers to use hardware acceleration and WebGL maddesine bakın.
 1. Konu target=_blank target=_blankm çubuğuna about:config yazın ve EnterReturn tuşuna basın.

  • about:config'in "Garanti kapsamından çıkabilirsiniz!" uyarı sayfası görünebilir. about:config sayfasına devam etmek için Söz veriyorum, dikkatli olacağım! düğmesine tıklayın.
 2. Tercih listesinde dom.ipc.plugins.flash.disable-protected-mode terimini arayın.
 3. Üzerine çift tıklayarak tercih değerini true olarak değiştirin.
 4. Firefox'u yeniden başlatın.
Not: Flash Koruma Modu'nu yeniden etkinleştirmek için yukarıdaki adımları tekrarlayarak dom.ipc.plugins.flash.disable-protected-mode tercihini yeniden false yapın.

Flash düzgün çalışmıyor ve/veya güncellemiyor

Eğer Flash içerikler çalışmazsa, tuhaf davranırsa veya hatalara neden olursa, veya Flash'ı en son sürüme güncelledikten sonra bile Flash'ı güncellemeniz gerektiğini gösteren bir bildirim görüyorsanız (örneğin Mozi target=_blank target=_blanklla Yan Uygulama Denetimi'nde), Flas target=_blank target=_blankh'ı kaldırın ve yeni target=_blank target=_blankden kurun.
Based on information from Flas target=_blank target=_blankh (mozillaZine KB)

Bu makaleyi özelleştir

Firefox

Firefox for Android

Firefox for iOS

Firefox OS

Thunderbird

Versiyon Geçmişi
Düzeltme #
3 / 3
Son güncelleme:
‎31-01-2017 07:33 PM
Güncelleyen:
 
Katkıda Bulunanlar