iptal
Sunun için bulunan sonuçlar gösteriliyor: 
Bunun yerine şunu ara: 
Şunu mu demek istediniz? 

"Yer imi ve tarama geçmişi sistemi çalışmayacak." hatasını düzeltin

Bu yazı Firefox 3.5 ve üstü için geçerlidir. Firefox 3.0.x sütümünde için yer imlerinizle ilgili sorunlar yaşıyorsanız çözüm için Bookmarks and toolbar buttons not working after upgradin makalesine bakın.

Firefox'u başlatınca bu hata mesajını mu görüyorsunuz?

Firefox uygulamasına ait dosyalardan biri başka bir uygulama tarafından kullanılmakta olduğundan, yer imi ve tarama geçmişi sistemi çalışmayacak. Bazı güvenlik yazılımları bu soruna sebep olabilir.

Bu hata, yer imlerinizi ve tarama geçmişinizi depolayan dosya (places.sqlite adlı dosya) Firefox tarafından erişilemezse meydana gelir. Bu makalede olası iki çözümü anlatıyoruz.

Yukarıdaki hatayla karşılaşmıyorsanız bu makale yerine aşağıdakilerden birini denemelisiniz:

Çözüm 1: Bilgisayarınızı yeniden başlatın

Çoğu zaman bu hatanın nedeni, başka bir programın bu dosyayı kullanması veya bilgisayarın beklenmedik bir şekilde kapanması (örn. elektrik kesintisi) nedeniyle dosyada sorun oluşmasıdır. Neyse ki çoğu zaman sadece bilgisayarı yeniden başlatmak ve ardından Firefox'u yeniden başlatmak her iki sorunu da çözer.

Çözüm 2: Yeni bir konum veritabanı oluşturun

Bilgisayarı yeniden başlatmak sorunu çözmezse Firefox'un yeni bir konum veritabanı oluşturmasını sağlayarak sorunu giderebilirsiniz. Merak etmeyin, zor bir iş değil.

Adım 1 – Profil klasörünüzü açın

Click the menu button New Fx Menu , click help Help-29 and select Troubleshooting Information. The Troubleshooting Information tab will open.

 • Under the Application Basics section, click on Show FolderOpen FolderShow in FinderOpen Directory. A window with your profile filesfolder will open.
 • Note: If you are unable to open or use Firefox, follow the instructions in F target=_blank target=_blankinding your profile without opening Firefox.
  Profil klasörünü açık bırakın. Adım 2'den devam edin.

  Adım 2 – Veritabanını oluşturun

  1. Firefox penceresinin tepesindeki Firefox düğmesine tıklayın ve Çık'ı seçinFirefox penceresinin tepesindeki Dosya menüsüne tıklayın ve Çık'ı seçinMenü çubuğundaki Firefox menüsüne tıklayın ve Firefox tarayıcısından çık'ı seçinFirefox penceresinin tepesindeki Dosya menüsüne tıklayın ve Çık'ı seçin

   Menü düğmesine New Fx Menu tıklayın ve ÇıkÇık'a Close 29 tıklayın.

   Firefox tamamen kapanana kadar bekleyin.
  2. Firefox profil klasörü içindeki places.sqlite ve places.sqlite-journal' dosyalarını bulup adlarını değiştirin (eğer dosyalar varsa).
   • Bir dosyanın adını değiştirmek için dosyaya sağ tıklayıp menüden Yeniden adlandır'ı seçinbir kez tıklayarak dosyayı seçin ve sonra tekrar tıklayarak dosya adını düzenlenebilir hale geitirin. Sonra dosya adının sonuna .eski yazın.
  3. Son olarak Firefox'u yeniden açın.
   • Firefox yeniden açıldığında yeni bir konum veritabanını oluşturacaktır. Tarama geçmişiniz kaybolacak ama Firefox otomatik olarak yer imlerinizi en son yedek dosyasından içeri aktaracaktır.
   • Yeni konum veritabanını oluşturduktan sonra yer imleriniz geri gelmediyse R target=_blank target=_blankecover lost or missing Bookmarks makalesindeki adımları deneyin.

  İmdat! Bunlar sorunu çözmedi.

  Bu sorunun başka bazı sorunlara benzeyen belirtileri vardır, yani başka bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Aşağıdaki maddelerden biri sorununuzu daha iyi açıklayabilir.

   

  Bu makaleyi özelleştir

  Firefox

  Firefox for Android

  Firefox for iOS

  Firefox OS

  Thunderbird

  Versiyon Geçmişi
  Düzeltme #
  3 / 3
  Son güncelleme:
  ‎31-01-2017 06:48 PM
  Güncelleyen:
   
  Katkıda Bulunanlar