zrušit
Zobrazování výsledků pro 
Hledat místo 
Měli jste na mysli: 

Firefox má příliš velkou spotřebu paměti (RAM) – jak to opravit

Firefox občas spotřebovává více paměti (RAM), než by měl. To jej může zpomalit a v krajních případech to dokonce může vést k jeho pádu. V tomto článku se dozvíte co dělat, aby Firefox spotřebovával méně paměti.

 • Ke kontrole a monitorování využití paměti existují v každém operačním systému specifické nástroje. Ve Windows zobrazuje spotřebu paměti Správce úloh systému Windows na záložce Výkon.
Poznámka: Budete-li odesílat data o výkonnosti, Mozilla bude získávat informace o provozu vašeho Firefoxu, mezi něž patří i spotřeba paměti, což napomůže vylepšit funkčnost Firefoxu v příštích verzích.

Aktualizujte na nejnovější verzi

Nejnovější verze Firefoxu mají nižší spotřebu paměti. Aktualizujte na nejnovější verzi.

Rozšíření a motivy vzhledu

Zakázání rozšíření a motivů vzhledu s nadměrnou spotřebou paměti

Příčinou vyšší spotřeby paměti mohou být rozšíření a motivy vzhledu.

Pro zjištění, zda nadměrnou spotřebu paměti zapřičiňuje nějaké rozšíření či motiv vzhledu, spusťte Firefox v nouzovém režimu a sledujte míru jeho spotřeby paměti. V nouzovém režimu jsou rozšíření a motivy vzhledu zakázány, takže pokud zpozorujete podstatné zlepšení, můžete zkusit rozšíření zakázat nebo odinstalovat.

Skrytí obtěžujícího obsahu

Na mnoha webových stránkách se nachází obsah, který je nepotřebný, jenž ale ke svému zobrazení využívá paměť. (viz kapitola Zásuvné moduly níže). Některá rozšíření umožňují obtěžující obsah potlačit:

 • Flashblock umožňuje na webových stránkách selektivně povolit a zablokovat obsah typu Flash.
 • NoScript umožňuje selektivně povolit a zakázat všechny skripty běžící na webových stránkách.

Zásuvné moduly

Velké množství paměti mohou spotřebovávat zásuvné moduly (zvláště jejich starší verze), sloužící k zobrazení speciálních typů obsahu.

Aktualizace zásuvných modulů

Aktuálnost svých zásuvných modulů si můžete prověřit na naší stránce kontroly zásuvných modulů.

Zakázání zásuvných modulů s nadměrnou spotřebou paměti

Zda je některý ze zásuvných modulů příčinou toho, že Firefox příliš zahlcuje paměť, zjistíte tak, že jich vždy pár zakážete a podíváte se, jaký to má efekt:

 1. Zobrazte nabídku klepnutím na tlačítko New Fx Menu a zvolte Doplňky. Otevře se panel Správce doplňků.

 2. Ve Správci doplňků přejděte do sekce Zásuvné moduly.
 3. V seznamu klepněte na zásuvný modul a poté na tlačítko Zakázat. Tím jej zakážete.
 4. To samé proveďte s několika dalšími zásuvnými moduly.
 1. Zobrazte nabídku klepnutím na tlačítko New Fx Menu a zvolte Doplňky. Otevře se panel Správce doplňků.

 2. Ve Správci doplňků přejděte do sekce Zásuvné moduly.
 3. V seznamu klepněte na zásuvný modul a z jeho rozbalovací nabídky vyberte Nespouštět. Tím jej zakážete.
 4. To samé proveďte s několika dalšími zásuvnými moduly.

Poté, co takto zakážete část svých zásuvných modulů, restartujte Firefox a sledujte míru jeho spotřeby paměti. Nezpozorujete-li zlepšení, můžete tyto zásuvné moduly opět povolit a zkusit to s jinou skupinou zásuvných modulů.

Jestliže po zakázání určitého zásuvného modulu přece jen zpozorujete zlepšení v míře spotřeby paměti Firefoxem, můžete jej ponechat zakázaný. Je-li na Internetu hojně používán, zkuste nalézt jeho méně náročnou alternativu.

Zapnutí hardwarové akcelerace pro Flash videa

U některých zásuvných modulů přehrávajících video, jako např. Flash, je možné při přehrávání v celoobrazovkovém režimu použít hardwarovou akceleraci. Ta v případě dedikované grafické karty (mající vlastní grafickou paměť) snižuje spotřebu paměti RAN.

 1. Navštivte stránku obsahující Flash video.
 2. Klepněte pravým tlačítkem myšiZatímco držíte stisknutou klávesu Ctrl, klepněte na přehrávač videa a z kontextové nabídky zvolte Nastavení.... Zobrazí se okno Nastavení pro Adobe Flash Player.
 3. Klepněte na ikonku v levém dolním rohu okna pro vstup do sekce Zobrazení.
 4. Zkontrolujte, zda je políčko Zapnout hardwarovou akceleraci zaškrtnuté.
 5. Klepněte na tlačítko Zavřít a okno Nastavení pro Adobe Flash Player se zavře.

Zapnutí hardwarové akcelerace Firefoxu

Hardwarová akcelerace Firefoxu snižuje spotřebu paměti v případě dedikované grafické karty.

Restartování Firefoxu

Spotřeba paměti Firefoxem může vzrůstat, je-li po delší dobu ponechán spuštěný. Řešením je zde prozatím jeho pravidelné restartování. Můžete si jej však nastavit tak, aby se všechna vaše okna a panely uložily, takže po jeho spuštění budete moci pokračovat tam, kde jste přestali. Více se o tom dozvíte v článku Obnova předchozí relace – automatické otevření oken a panelů z minula.

Otevírejte méně panelů

Každý panel vyžaduje, aby Firefox uchovával v paměti webovou stránku. Pokud míváte běžně otevřeno více jak 100 panelů, zvažte použití ménězatěžujícího mechanizmu, jak si evidovat stránky určené k přečtení a věci, které máte udělat, například:

Ukončete nevyužívané aplikace

Když máte spuštěno mnoho aplikací současně, může se v důsledku toho zpomalit běh vašeho počítače a stejně tak i ostatních aplikací. Ukončením některé z momentálně nevyužívaných aplikací se sníží spotřeba paměti.

Nástroje pro řešení problémů s pamětí

 • Firefox:
  • Stránka about:memory vám umožňuje pohodlně vyřešit specifické problémy s pamětí (např. zaviněné webovou stránkou, rozšířením, motivem vzhledu) a nachází se na ni tlačítko Minimize memory usage (Minimalizovat spotřebu paměti), které vám občas může pomoci okamžitě snížit spotřebu paměti. Návod k použití stránky about:memory naleznete zde (anglicky).
  • Rozšíření RAMBack vám umožní vyčistit mezipaměti Firefoxu, díky čemuž budete moci odlišit ukládání do mezipaměti od jejích úniků.

   I v případě, že neovládáte programovací jazyk C++, si můžete vyzkoušet některé z nástrojů, které používají vývojáři Firefoxu k vyhledání a odstranění úniků paměti.
 • Systém:
  • Aktuální spotřebu paměti můžete sledovat ve Správci úloh. Popis tohoto programu se nachází v článku Použití Správce úloh systému Windows na stránkách podpory Microsoftu. Relevantní je zejména sekce "Sledování výkonu počítače", kde je popsána karta Výkon.
 • Systém:
  • Aktuální spotřebu paměti můžete sledovat ve Správci úloh. Popis tohoto programu se nachází v článku Windows 8 Task Manager na stránkách podpory Microsoftu.

Vybavte počítač větším množstvím paměti

Jestliže jste vyčerpali všechny výše uvedené rady a spotřeba paměti se stále blíží maximu, možná nastal čas přidat do počítače více paměti. Paměť RAM je levná a zajistí enormní nárůst výkonu.
Založeno na informacích z článku Reducing memory usage - Firefox (mozillaZine KB)

Přizpůsobení článku

Firefox

Firefox for Android

Thunderbird

Historie verzí
Revize č.
3 z 3
Poslední aktualizace:
‎31-01-2017 04:12 PM
Aktualizoval(a):
 
Přispěvatelé