anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Firefox zużywa dużo zasobów procesora

Czasami, aby pobierać, przetwarzać oraz wyświetlać zawartość stron internetowych, Firefox może potrzebować znacznych zasobów procesora. W tym artykule przedstawiono kilka możliwych przyczyn problemów ze zwiększonym użyciem procesora w trakcie korzystania z Firefoksa.

 • Procesor (ang. CPU, Central Processing Unit) jest „mózgiem” komputera. Intensywne wykorzystywanie jego zasobów może obniżyć ogólną wydajność komputera.
 • W zależności od używanego systemu operacyjnego, możesz monitorować i analizować użycie procesora za pomocą różnych narzędzi.W systemie Windows użycie procesora jest wyświetlane w karcie Wydajność znajdującej się w menedżerze zadań Windows.
Uwaga: Jeśli przesyłasz dane dotyczące wydajności Firefoksa, Mozilla pobiera dane dotyczące wykorzystania zasobów procesora przez Firefoksa, co pozwala ulepszyć przyszłe wersje Firefoksa.

Aktualizacja do najnowszej wersji

Najnowsza wersja Firefoksa oferuje poprawione wykorzystywanie zasobów procesora. Zaktualizuj Firefoksa do najnowszej wersji.

Rozszerzenia i motywy

Wyłączenie rozszerzeń i motywów zwiększających wykorzystanie zasobów procesora

Rozszerzenia i motywy mogą powodować zwiększone wykorzystanie zasobów procesora przez Firefoksa.

Aby ustalić czy rozszerzenie lub motyw powodując zwiększone wykorzystanie zasobów procesora przez Firefoksa, uruchom Firefoksa w trybie awaryjnym i śledź wykorzystanie zasobów procesora podczas jego działania. W trybie awaryjnym, rozszerzenia i motywy są domyślnie wyłączone, więc jeśli zauważysz zdecydowane zmniejszenie wykorzystania zasobów procesora, możesz spróbować wyłączania lub usuwania rozszerzeń.

Ukrywanie zbędnej zawartości stron

Wiele stron internetowych wyświetla zbędną zawartość, której nie potrzebujesz do korzystania ze strony (np. reklamy), ale która może wykorzystywać zasoby procesora do działania (więcej na ten temat w sekcji wtyczki poniżej). Niektóre rozszerzenia pozwalają na ukrycie zbędnej zawartości stron:

 • Adblock Plus oraz uBlock Origin pozwalają na ukrywanie reklam na stronach.
 • Flashblock pozwala na selektywne włączanie i wyłączanie zawartości w formacie Flash na stronach.
 • NoScript pozwala na selektywne włączanie i wyłączanie wszystkich skryptów na stronach.

Wtyczki

Mozilla planuje zakończyć wsparcie dla wszystkich wtyczek NPAPI z wyjątkiem Flasha w marcu 2017 roku, gdy zostanie wydany Firefox w wersji 52. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w tym dokumencie i tym wpisie blogowym, a także na tej stronie pomocy Firefoksa.

Począwszy od 52 wersji Firefoksa, zakończone zostało wsparcie dla wszystkich plugins NPAPI z wyjątkiem Flasha. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym dokumencie i na tej stronie pomocy Firefoksa.

Wtyczki wyświetlające specjalne rodzaje zawartości stron mogą zużywać wiele zasobów procesora, szczególnie jeśli korzystasz z ich przestarzałych wersji.

Aktualizowanie wtyczek

Aby sprawdzić, czy korzystasz z najnowszych wersji zainstalowanych wtyczek, odwiedź naszą stronę sprawdzania wtyczek.

Wyłączanie wtyczek zużywających zasoby procesora

Możesz sprawdzić która wtyczka powoduje zwiększone zużycie zasobów procesora przez Firefoksa poprzez selektywne wyłączenie niektórych z nich:

 1. Kliknij przycisk menu New Fx Menu i wybierz Dodatki. Zostanie otworzona karta Menedżera dodatków.

 2. Na karcie Menedżera dodatków wybierz panel Plugins.
 3. Kliknij wybraną wtyczkę na liście, a następnie kliknij przycisk Nigdy nie aktywuj.
 4. Powtórz powyższą czynność dla innych wtyczek na liście.

Po wyłączeniu niektórych wtyczek, zamknij i uruchom ponownie Firefoksa, po czym zacznij obserwować zużycie zasobów procesora. Jeśli nie zauważysz poprawy, możesz włączyć niedawno wyłączone wtyczki i spróbować ponownie z innymi wtyczkami.

Jeśli zauważysz poprawę w zużyciu zasobów procesora przez Firefoksa po wyłączeniu jednej z wtyczek, pozostaw ją w takim stanie. Jeśli jest ona niezbędna do korzystania z wielu stron w internecie, spróbuj znaleźć alternatywną, mniej obciążającą procesor wersję.

Sprawdzanie akceleracji sprzętowej Flash

Niektóre wtyczki dla plików wideo (takie jak Flash) oferują opcję wyświetlania wideo w trybie pełnoekranowym za pomocą akceleracji sprzętowej. Pozwala to na zmniejszenie zużycia zasobów procesora.

 1. Przejdź do strony z zawartością wideo w formacie Flash.
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszyPrzytrzymaj klawisz Ctrl i kliknij okno odtwarzacza wideo, a następnie wybierz Ustawienia… z menu kontekstowego. Otworzy się okno ustawień wtyczki Adobe Flash Player.
 3. Kliknij ikonę w lewym dolnym rogu okna ustawień wtyczki Adobe Flash Player by przejść do panelu Wyświetlacz.
 4. Upewnij się, że opcja Włącz przyspieszanie sprzętowe jest zaznaczona.
 5. Kliknij przycisk Zamknij by zamknąć okno ustawień wtyczki Adobe Flash Player.

Sprawdzanie akceleracji sprzętowej Firefoksa

Włączenie akceleracji sprzętowej Firefoksa zmniejsza zużycie zasobów procesora.

Sprawdź, czy akceleracja sprzętowa jest włączona i czy sterowniki twojej karty graficznej są zaktualizowane.


Uszkodzony plik content-prefs.sqlite

Firefox przechowuje twoje dane w różnych plikach w katalogu profilu. Plik przechowujący indywidualne ustawienia witryn internetowych może być uszkodzony. Jeśli usuniesz ten plik, ustawienia poziomu powiększenia tekstu zostaną zresetowane, ale powinno to zmniejszyć zużycie procesora.

 1. Naciśnij przycisk New Fx Menu , następnie pomoc Help-29 i wybierz Informacje dla pomocy technicznej. Zostanie otwarta karta zawierająca informacje dla pomocy technicznej.

 2. W sekcji Informacje o aplikacji naciśnij przycisk Pokaż folderOtwórz folderPokaż w FinderzeOtwórz katalog. Zostanie otwarte okno zawierające plikifolder twojego profilu.
 3. Jeśli nie możesz otworzyć lub używać Firefoksa, postępuj według instrukcji zawartych w artykule: Odszukanie profilu bez otwierania Firefoksa.
 4. Naciśnij przycisk menu New Fx Menu , a następnie Zakończ Close 29 .
 5. Z katalogu profilu usuń plik content-prefs.sqlite. Zostanie on odtworzony przy następnym uruchomieniu Firefoksa.Zawartość strony opracowana na podstawie Firefox CPU usage (mozillaZine KB)

Dostosuj artykuł

Firefox

Firefox for Android

Firefox for iOS

Firefox OS

Thunderbird

Historia wersji
Nr wersji
3 z 3
Ostatnia aktualizacja:
‎31-01-2017 04:14 PM
Zaktualizowano przez: